Jeśli Twój sprzęt działa powoli po kilku latach użytkowania lub nawet w niektórych przypadkach świeżo po zakupie nowego komputera masz pole do popisu, aby poprawić wyajność laptopa lub komputera kilkoma prostymi trikami. Otóż, gdy komputer jest starszy i system operacyjny nie był dawno przeinstalowywany, a chciałbyś to również zrobić czytaj dalej. Jeśli komputer jest nowy, a działa bardzo wolno, prawdopodobnie wybrałeś słabą konfigurację sprzętową, ten krótki poradnik również Ci pomoże, jednak wiązać się to będzie z dodatkowymi kosztami i poświęconym czasem.
Pierwszą z przedstawianych metod przyśpieszenia Twojego komputera jest wymiana dysku z starego HDD w technologi talerzowej, na nowy dysk w technologi SSD.
Zapytamy zapewne: dlaczego wymieniać dysk HDD na SSD ? Trzeba poznać podstawowe zasady działania dysków twardych. Poprzednio masowo stosowane dyski twarde są urządzeniami po części mechanicznymi.
Dane zapisane są na talerzach, a odczyt danych jest realizowany pośrednio przez głowicę, która pozycjnouje się na talerzu. Możemy przyjąć analogię do adaptera. Tależ kręci się jak płyta, a głowica trafia w utwór muzyczny - dane.
Czas odczytu z takiego dysku jest uzależniony od pracy mechanicznej. Zaś nowe rodzaje dysków w technologi State Solid Drive czyli SSD to dyski całkowicie półprzewodnikowe bez zastosowania mechaniki.
Odczyt i zapis odbywa się w chipsetach pamięci wlutowanych na płycie dysku, przy pośrednictwie chipsetu kontrolera. Czas reakcji jest od kilku do kilkunastu razy szybszy niż na dysku mechanicznym HDD.
Cena dysku jest zmienna, ale możemy założyć że średni koszt to 200-300PLN w tym dysk twardy typu SSD, przełożenie oraz instalacja nowego systemu operacyjnego.
Zadzwoń na numer tel. 604-667-986
W wielu przypadkach najszybszym, najprostszym i najtańszym sposobem na przyśpieszenie laptopa lub komputera jest dołożenie pamięci RAM. Należy wykazać się tu znajomością platformy, z której akurat korzystamy.
Mianowicie należy dowiedzieć się jaki rodzaj pamięci jest stosowany w naszym sprzęcie, a jest ich co najmniej kilka najpopularnejszych. Poszczególne modele pamięci RAM nie są zazwyczaj kompatybilne ze sobą.
Na chwilę obecną najczęściej w laptopach stosowane są pamięci typu SODIMM i wersjach DDR2, DDR3, DDRL lub DDR4. Nie wnikając w szczegóły różnic, musimy sprawdzić, która z pamięci jest akurat zastosowana w naszym sprzęcie.
Kolejnym elementem jest sprawdzenie ile pamięci i czy, w ogóle możemy dołożyć nową kość pamięci w naszym sprzęcie. Z pomocą mogą przyjść programy takie jak CPU-Z lub inne oraz oczywiście fizyczne dostanie się do slotów pamięci i zweryfikowanie możliwości, a także kompatybilności na podstawie zainstalowanej już kości pamięci.
Cena poszerzenia pamięci operacyjnej w komputerze jest różna, można założyć, że od 50PLN do najczęściej 250PLN.
Zadzwoń na numer tel. 604-667-986
Ostatnim ze sposobów na przyśpieszenie sprzętu opisanym w naszym artykule jest przeinstalowanie systemu operacyjnego na nowy. Można dyskutować, a propos takiej sugesti, jednak często naprościej i najskuteczniej jest zarchiwizować nasze ważne pliki, gdzieś na dsyku zewnętrznym, następnie sformatowanie dysku i wgranie systemu od nowa.
Świeży system operacyjny zapewnia dobre działanie komputera. Dodatkowo należy pamiętać o wgraniu aktualnych sterowników sprzętu, najlepiej ze strony producenta.
Dodatkowo możemy zapoznać się z kilkoma artykułami w internecie, gdzie opisana jest podstawowa konfiuracja systemu operacyjnego, taka aby zwiększyła jego wydajność i znacząco przyśpieszyła pracę komputera.
Często polecane jest instalowanie systemu operacyjnego pobranego bezpośrednio ze stron producentów np.: Microsoft Windows, zgodnego z posiadaną licencją. Zamiast korzystać z systemu operacyjnego przygotowanego przez producenta sprzętu na partycji recovery, gdyż zazwyczaj jest obciążony wieloma zbędnymi programami niejednokrotnie znacząco spowalniających pracę komputera.
Cena instalacji systemu operacyjnego to widełki od 100PLN do 200PLN.
Zadzwoń na numer tel. 604-667-986